www.krynica.org  
 
 
Krynica-Zdrój

>> Położenie

>> Historia

>> Podstawowe Informacje

>>W skrócie

>> Galeria pod Kasztanem


Prezentacja Gminy

>> Kultura i Oświata

>> Sport

>> Historia Uzdrowiska


>> Legenda o Uzdrowieniu


>> Diabelski Kamień


Inne

>> Festiwal

>> Natura

>> Galeria 1

>> Kamera


Informator
Krynica

Podstawowe informacje:
Miasto (około 13 200 mieszkańców), "perła polskich uzdrowisk", leżące w dol. Kryniczanki i jej dopływów, na południowy wschód od Nowego Sącza (63 km trasą przez Piwniczną Zdrój lub 34 km przez Łabową). Otaczają je zalesione grzbiety Beskidu Sądeckiego.
Historia:
Pierwsza wzmianka o wsi Krynica pochodzi z 1547 roku. W 1793 r austriacki urzędnik Franciszek Stix von Saunbergen zakupił tu ziemię ze źródłem wody mineralnej z myślą o założeniu zdrojowiska. Powstały pierwsze domy zdrojowe, ale gwałtowny rozwój nastąpił dopiero po 1856 roku dzięki działalności prof. Józefa Dietla. Rozwój ten trwa do dziś, w 1997 roku uruchomiono kolejkę gondolową na Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.), która może przewieźć 1200 osób na godzinę. Dzięki tej inwestycji Krynica stała się dużym ośrodkiem narciarskim, gdyż wiele wyciągów czynnych było już wcześniej, m.in. w Słotwinach i dol. Czarnego Potoku.

Ciekawe miejsca:
Z dworca PKP ulice Ebersa i Nowotarskiego prowadzą na Bulwar Dietla i Deptak. Najniżej położone są Łazienki Borowinowe z 1881 roku, następne są Stare Łazienki Mineralne z lat 1863-66, jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Krynicy. Dalej Pijalnia Główna z 1971 roku. Można się tu napić wody ze zdrojów: "Głównego", "Jana", "Józefa", "Tadeusza", "Zubera" i "Słotwinki". Ponadto wewnątrz jest sala koncertowa i ogród zimowy. Naprzeciw stoi neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889 roku, w którym mieści się pijalnia wody "Mieczysław". Na tyłach tego domu, za potokiem Kryniczanka, drewniane wille wzniesione w 2 poł. XIX w. w "stylu szwajcarskim", wśród nich "Romanówka" (pierwotnie stała w innym miejscu). Od 1995 roku mieści się w niej Muzeum Nikifora, właściwie Epifaniusza Drewniaka (1895-1968), Łemka, krynickiego malarza prymitywisty o światowej sławie. W muzeum jest 77 jego obrazów.
Obok Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa z tablicą ku czci związanego z Krynicą Jana Kiepury (1902-66), właściciela hotelu "Patria". Obok muszli Nowy Dom Zdrojowy z 1939 roku, a u zbiegu Deptaka i Bulwarów Dietla pomnik A. Mickiewicza z 1906 roku.
W pobliżu w parku drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1864 roku, wzniesiony na planie krzyża greckiego, nawiązujący do architektury cerkiewnej. Stoi on u stóp Góry Parkowej (-741 m n.p.m.) w parku założonym w 1810 roku Niedaleko dolna stacja kolei linowo-terenowej z 1937 roku o dł. 642 m, pokonującej różnicę wys. 142 m, umożliwiającej wjazd na Górę Parkową. Góra ta jest doskonałym punktem widokowym na Beskid Sądecki, Niski, a przy dobrej widoczności również na Tatry.
Przy skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Piłsudskiego znajdują się Nowe Łazienki Mineralne (1923-26) i kościół NMP Wniebowziętej, wzniesiony w latach 1887-1902 w stylu "renesansu włoskiego", powiększony w latach 1932-35.
Obecnie w Krynicy są 23 ujęcia wód mineralnych: pięć źródeł naturalnych i 18 odwiertów. Są to szczawy alkaliczne, natomiast woda "Kryniczanka" to odmineralizowana woda ze Zdroju Głównego.
W Krynicy leczone są choroby układu trawienia, kobiece, układu wydzielania wewnętrznego, przemiany materii, układu moczowego i układu krążenia. Jest wiele sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych. Podstawowe zabiegi to kąpiele borowinowe; kąpiele wannowe, suche kąpiele gazowe w dwutlenku węgla, natryski wodolecznicze i wiele innych, w tym oczywiście "kuracja pitna".
Najbardziej znaną, doroczną imprezą w Krynicy jest Festiwal im. Jana Kiepury, na który na przełomie sierpnia i września zjeżdżają soliści, teatry muzyczne, teatry rozrywki i pantomimy. Koncertu promenadowego na deptaku słucha około 20 000 osób. Koncerty odbywają się również w Pijalni Głównej, w sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego, organizowany jest przegląd filmów z udziałem Kiepury. Na uwagę zasługuje także coroczny (w lutym) Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.
Modny stał się wieczorny wjazd na Jaworzynę, aby podziwiać o zachodzie słońca wyjątkowo piękną panoramę Beskidów, Małych Pienin, a przy dobrej widoczności również Tatr.

Untitled Document

Zobacz